האם סבון טבעי מייבש את העור?

chamomile

"ניסיתי סבון טבעי אבל הוא מיבש לי את העור" הוא משפט שאני שומעת לפעמים אצל לקוחות חדשים, ואני כאן כדי להסביר האם זה תמיד המצב בסבונים טבעיים (אמל"ק: לא) ולמה זה כן קורה.

 קודם כל, בואו נבין איך בעצם סבון מנקה לנו את הגוף (בקצרה, הסבר מפורט יותר יגיע בהמשך) : יש לכלוך שמתנקה בקלות עם מים, ויש לכלוך ש"נדבק" לשכבות השומן הטבעי שנמצאות מעל העור שלנו. סבון מוריד בעדינות חלק מהשכבה העליונה, ואיתה- גם את הלכלוך, חיידקים, אבק, וכו'. לאחר זמן קצר הגוף מייצר מחדש את השכבה שהוסרה ממנו, אבל תחושת היובש שמרגישים לפעמים בשימוש בסבון מוצק לרוב מקורה מכאן.

 האם אפשר למנוע את התחושה הזאת? כן. הכירו את ה-superfat: לא מדובר בגיבור על גדול מימדים (כפי שדמיינתי אותו כשרק התחלתי להכין סבונים), אלא על שמנים שמוסיפים לסבון מעבר למינימום ההכרחי כדי לגרום לריאקציה הכימית שיוצרת סבון. ככל שמוסיפים אחוז גדול יותר של סופרפאט, הסבון יעשיר את העור ביותר שמן ובכך אפשר להימנע מתחושת היובש שלאחר השימוש. אחוז הסופרפאט המקובל בקרב סבונאים לרוב ינוע בין 3-7%. מתחת לזה הסבון עלול לייבש, ומעל- הסבון עלול להיות רך מדי ולהרגיש שומני על העור. ברוב הסבונים שלי אני משתמשת בסופרפאט של 5%, עם כמה יוצאי דופן כמו סבונים שמיועדים לעור רגיש יותר, או לחלופין סבון הכלים שמכיל כמות מופחתת של שמן כדי שלא ילכלך את הכלים.

 דבר נוסף שיכול להשפיע על תחושת היובש בסבון הוא הרכב השמנים שבו: לשמנים שונים יש חומרים פעילים שונים והם משפיעים על הסבון ועל העור שלנו בצורות שונות. שמנים מסוימים יגרמו לסבון להיות רך מאוד, אחרים יעשירו אותו בהרבה לחות, ואחרים עלולים אפילו לייבש אם משתמשים בו באחוז גבוה מדי. אחד מהשמנים האלה הוא שמן הקוקוס שמכיל כמות גדולה של חומצה לאורית, ובשימוש גבוה בו בסבון (30% ומעלה) עלול לגרום לתחושת יובש לסוגי עור מסוימים.

 המתכון הקלאסי לסבון מכיל שליש שמן זית, שליש קוקוס ושליש שמן דקל. התוצאה היא סבון קשה ועמיד מאוד שעושה שימוש בחומרי גלם יחסית זולים ליצרן, אבל עלול לייבש את העור ובנוסף עושה שימוש בשמן דקל- שאני נמנעת לחלוטין מהשימוש בו מסיבות אקולוגיות.
במקום, בניתי לעצמי מתכון ייחודי ללא שמן דקל, עם כמות מופחתת של שמן קוקוס, ומצד שני- מועשר בשמנים כמו שמן קיק, שיאה, קקאו ושקדים. מדובר בחומרים שהם אומנם יקרים יותר וזמן הייבוש הממוצע של הסבון ארוך יותר, אבל ההבדל בתחושה מאוד משמעותי.
עד לכאן הפעם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ברוכים הבאים לאביב!

סבוני האביב החדשים הגיעו לאתר ואיתם 10% הנחה על כל החנות! ויש גם משלוח חינם בקנייה מעל 200 ש"ח. מוזמנים להצטייד לפסח! :)
המבצע תקף עד ה- 17.4